1 gęś i trzy obiady na cztery osoby - Joanna Krzewińska

1 gęś i trzy obiady na cztery osoby
Dodatkowo, na wywarze z kości ugotowałam zupę z zacierkami, której starczyło na dwa dni.
Z wątróbki przygotowałam pate, świetna przystawka.
I. Pierś z gęsi
Przyprawy rozgnieść, trawę posiekać, wymieszać. Piersi oczyścić, umyć, osuszyć, naciąć skórę co około 0,5 cm, nie przecinając mięsa. Natrzeć przyprawami, odstawić na godzinę. Następnie zalać winem i odstawić na co najmniej godzinę. Ja odstawiam zawsze na dłużej, przynajmniej do następnego dnia.
Wyjąć gęś z marynaty, osuszyć.
Kłaść skórą do dołu na lekko rozgrzaną patelnię posmarowaną tłuszczem gęsim. Smażyć aż skóra ładnie się przyrumieni, następnie odwrócić na drugą stronę na 2 minuty. Przełożyć piersi na blachę i wstawić do piekarnika na 15 -20 minut. Wyjąć i odstawić na 5 minut. Pokroić w poprzeczne plastry. Podawać z ziemniakami pieczonymi w gęsim tłuszczu z burakami w sosie z miodu, musztardy, cytryny i oleju.
II. Gęsie Nogi konfitowane, z suszonymi owocami:
Kawałki gęsi natrzeć przyprawami, odstawić na co najmniej godzinę.
Tłuszcz stopić z łyżką wody, włożyć do niego udka i gotować na małym ogniu aż będą miękkie – około 3 godzin.
Suszone owoce włożyć do garnka, wlać 500 ml czerwonego wina i gotować około 40 minut na małym ogniu, aż owoce zmiękną.
Ugotowane udka, „obrać” z kości, włożyć do owoców, wlać pozostałe wino i zagotować, doprawić solą. Podawać na przykład z kluskami kładzionymi.
III. Gołąbki z gęsi ze śliwkami:
Cebulę pokroić w półplasterki, podsmażyć w garnku na oleju. Gdy cebula się zeszkli dodać opłukaną kaszę, przesmażyć a następnie wlać wodę. Mieszając doprowadzić do wrzenia, przykryć, zmniejszyć gaz do minimum i gotować około 20 minut aż woda się wchłonie.
Wyłączyć gaz i zostawić kaszę na 15 minut.
Śliwki przeciąć wzdłuż na pół, wyjąć pestki.
Wino wlać do garnka, dodać cukier i ugotować gęsty syrop. Następnie dodać śliwki, gotować około 10 minut.
Mięso z gęsi – ja użyłam mięso z korpusu, szyjki, skrzydełek oraz żołądek i serduszko, na których gotowałam zupę z zacierkami ( tu link). Żołądki i serduszko pokroić w kostkę, resztę mięsa posiekać, wymieszać ze śliwkami i kaszą. Doprawić solą.
Usunąć z kapusty uszkodzone liście, wyciąć głąb, włożyć do dużego garnka i zalać wrzącą wodą. Obgotować kilka minut. Wyjąć kapustę, zdjąć delikatnie miękkie liście i włożyć kapustę ponownie do garnka z wrzącą wodą – czynność powtarzać aż zdejmiemy wszystkie liście.
Następnie należy ściąć grube nerwy, cały czas uważając aby nie uszkodzić liści. Dno gęsiarki lub innego naczynia do pieczenia wyłożyć liśćmi kapusty – tu można użyć brzydsze liście, dziurawe, uszkodzone…
Na liść kapusty kłaść trochę farszu, założyć brzegi do środka, zwinąć
w rulon i ułożyć w gęsiarce końcem zwinięcia do dołu. Ułożyć tak wszystkie gołąbki, dodać liść laurowy, pieprz ziarnisty, ziele angielskie i zalać bulionem.
Gołąbki przykryć liśćmi kapusty. Przykryć pokrywką i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 30 minut.
Liście kapusty ułożone na dnie i na wierzchu chronią gołąbki przed przypaleniem.
IV.Zupa z gęsi z zacierkami
Taką zupę można przyrządzić, gdy mamy całą gęś lub kaczkę a nie pieczemy jej w całości, lecz wykorzystujemy poszczególne elementy lub ją luzujemy.
Mięso opłukać, włożyć do garnka, dodać obraną włoszczyznę ( marchewkę, pietruszkę, kawałek selera, cebulę – nie dodaję pora), kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego, listek laurowy, sól, zalać zimną wodą i na wolnym ogniu gotować aż mięso będzie miękkie.
Ugotowaną zupę przecedzić – z mięsa można zrobić pierogi lub gołąbki. Grzyby zostawić do zupy.
Kartofle obrać, pokroić w kostkę, ugotować w lekko osolonej wodzie.
Zacierki: Mąkę wsypać do miski, dodać jajka, wodę, sól i zagnieść ciasto. Następnie posiekać je podsypując mąką lub zetrzeć na tarce. Kluseczki wrzucić do wrzącej i osolonej wody i ugotować, odcedzić.
Grzyby pokroić.
Do przecedzonego wywaru dodać ugotowane kartofle, grzyby i zacierki, zagotować.
jkrzewinska@gmail.com