Język:
TRANSMISJA ONLINE
KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY
10 listopada od godz. 11:00
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Anna Karbowska "3 potrawy z 1 gęsi"

1. Sałata z gąskami ( przystawka)

Pieczona gęsina:

Umyte udka osuszyć, posolić, oprószyć pieprzem. W rondlu rozgrzać gęsi smalec i zrumienić udka. Do tłuszczu dodać pokrojoną w kostkę cebulę, słodką paprykę i kminek. Dodać 0,5 litr wody i udka gęsie. Dusić ok. 40 min, po czym dodać rozgniecione ząbki czosnku i dusić kolejne 40 minut.

Gąski na maśle:

Grzyby oprawić, opłukać i pokrojone podgotować. Grzyby po wyjęciu z wrzątku obtoczyć w bułce tartej i obsmażyć na maśle.

Sos Vinaigrette:

Do oliwy wlewać po trochu sok z cytryny, stale mieszając. Ucierać aż sos nabierze jednolitej konsystencji, dodać musztardę i ponownie wymieszać. Doprawić przyprawami i odstawić, aby się przegryzł.
Do mieszanki sałat dodać pomidorki w cząstkach, ogórek w plastrach, ser feta pokrojony w kostkę, mięso z ud gęsich pokrojone w paski, smażone na maśle gąski i polać to sosem tuż przed podaniem. Podawać z białym pieczywem.

2. Zupa z bani na gęsinie z imbirem i gruszkami ( 1. danie)

Zupa z bani:

Dynię umyj, obierz, usuń pestki i pokrój w dużą kostkę. Cebulę, ziemniaki i imbir obierz i pokrój w kostkę. Wszystkie składniki przesmaż w garnku na oleju, aby ziemniaki lekko zmiękły, następnie dodaj bulion i gotuj, aż warzywa się rozgotują. Pod koniec gotowania dodaj obraną i drobno pokrojoną pomarańczę i gotuj jeszcze ok. 2 minut. Całość zmiksuj, przetrzyj przez grube sito, dopraw solą, pieprzem i odrobiną cukru. Jeśli krem będzie za gęsty, dodaj więcej bulionu. Dopraw śmietaną wg uznania i wymieszaj. Gruszkę umyj, obierz, usuń gniazdo nasienne, pokrój w drobną kostkę i podduś na 20 g masła, aż lekko zmięknie. Na drugiej patelni na pozostałym maśle przesmaż pokrojone mięso z gęsi, które pozostało po gotowaniu bulionu i wymieszaj z gruszką. Podziel mięso na porcje i rozłóż pośrodku talerzy. Ostrożnie wokół mięsa wylej krem z dyni. Udekoruj listkami kolendry i skrop olejem z pestek dyni.

3. Marmurkowa pierś gęsia z modrą kapustą i pureé ziemniaczano – jabłkowym ( 2. danie)
Marmurkowa pierś gęsia:

Z piersi ostrożnie (niech pozostanie w całości, będzie potrzebna) zdejmujemy skórę. Mięso nacinamy (równolegle! do włókien) do samej kości w odległościach ok. 2 cm. Możemy użyć piersi bez kości. Nacięcia robimy wtedy nie do końca grubości i na przemian - raz z jednej, raz drugiej strony. W nacięcia wkładamy cienkie plasterki baleronu lub lekko tłustej, wędzonej szynki oraz cieniutkie plasterki kwaśnego jabłka. Mięso solimy z każdej strony, zawijamy w zdjętą poprzednio skórę i sznurujemy dratwą (żeby się nacięcia nie pootwierały w czasie pieczenia). Przygotowane w ten sposób piersi smarujemy masłem i z dodatkiem 50 g masła oraz szklanki wody pieczemy (pod przykryciem) w gorącym (190°C) piekarniku przez 1,5 godz. Zdejmujemy przykrywkę, smarujemy ponownie masłem i zapiekamy na rumiano w temperaturze 220°C.
Przed podaniem, ostrożnie zdejmujemy z kości. Równie ostrożnie, bardzo ostrym nożem, kroimy na plastry (prostopadle do nacięć). Ponownie układamy na kości piersiowej, umieszczamy na półmisku.

Modra kapusta:

Posiekać kapustę i dusić pod przykryciem z gęsim smalcem i czerwonym winem. Gdy zmięknie dodać przyprawy do smaku. Pod koniec duszenia dodać pokrojone w drobną kostkę jabłka, dusić jeszcze chwilę.

Pureé ziemniaczano – jabłkowe:

Gałka muszkatołowa, pieprz cytrynowy i czosnek w proszku do smaku
Ziemniaki zaraz po ugotowaniu zmielić, dodać masło, śmietanę i przyprawy. Wcześniej podczas pieczenia gęsi upiec jabłka obrane i pokrojone w cząstki. Upieczone jabłka zmiksować i połączyć z ziemniakami. Dokładnie wymieszać. Podawać porcje pureé z modrą kapustą, a marmurkową pierś gęsią na półmiskach wieloporcjowych.

 

 

 

 

 

 

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.