Język:
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Adam Modrzejewski "3 potrawy z 1 gęsi"

ZUPA Z BRUKWI NA GĘSINIE

Przyrządzenie :
Do ugotowanego wywaru z gęsiny dodajemy pokrojoną w drobną kostkę włoszczyznę i brukiew , doprawiamy do smaku . Gdy wszystko będzie miękkie dodajemy pokrojone w kostkę uprzednio ugotowane ziemniaki . Na koniec zaprawiamy zupę śmietaną i dosypujemy majeranek ( opcjonalnie ) .Ja tak robię ponieważ uważam , że uwydatnia to smak słodkawo -piernej zupy.

GĘŚ DUSZONA

Przyrządzenie :
Pokrajać jarzyny i cebulę w plasterki, włożyć na spód rondla pokrajaną cebulę i jarzyny, położyć posoloną pierś z gęsi ze skórą . Przykryć i wolno dusić pod pokrywą, początkowo we własnym sosie, który puszczą jarzyny i pierś gęśi, następnie podlewać wodą, aby się nie przypaliła. Gdy mięso jest miękkie zrobić zasmażkę z masła i mąki, zabarwić karmelem, zmieszać z jarzynami. Położyć na wierzch pierś gęśi, dusić jeszcze ok.1/2 godz. Na półmisku obłożyć pierś gęśi jarzynami.

PODROBY GĘSINY W CZRNYM SOSIE

Przyrządzenie :
Rozciąć na części skrzydełka , żołądek, wątróbkę , z szyjki zdjąć skórę , resztę włożyć do rondla, dodać jarzyny, cebulę, korzenie i grzyby, wlać tyle wody, aby wszystko pokryła, wsypać łyżkę soli i gotować.
Skórkę z szyjki nadziać bułką, zmieszaną z masłem, jajem i zieloną pietruszką, zeszyć z obu stron, włożyć do podrobów i gotować.
Gdy jest miękka, zrobić zasmażkę z masła i mąki, rozprowadzić przecedzonym smakiem z gęsi, przetrzeć do tego sosu przez sito krew, którą należy rozkłócić, gdy jeszcze jest świeża, z sokiem cytrynowym, włożyć cukier, troszkę karmelu i podroby. Nadzianą szyjkę pokrajać w ukośne plastry, można pokrajać również w plasterki jarzyny, które gotowały się z podrobami i dodać je do sosu.

 

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.