KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY W PRZYSIEKU 9-10 LISTOPADA 2019 R. INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW

Organizator akcji:


Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Agata Wojda - Sałatka z gęsi, grochu i orzechów laskowych w winegrecie sosnowym

Na dwie godziny zasalamy żołądki czubatą łyżką grubej soli, dodajemy 2 gałązki rozmarynu, czosnek w łupinie przekrojony na pół i zostawiamy w lodowce. W garnku na małym ogniu rozpuszczamy tłuszcz gęsi, dodajemy żołądki, rozmaryn i czosnek i na bardzo małym ogniu przez 3h gotujemy do miękkości. Z syropu, soku z cytryn i oleju ukręcamy winegret dodając szczyptę soli i pieprzu. W garnuszku podgrzewamy ocet, dodajemy cukier, imbir, liście laurowe i redukujemy na niedużym ogniu o połowe. W gorący syrop wrzucamy posiekaną cebulkę i zostawiamy już poza ogniem do wystygnięcia. Grubo siekamy orzechy laskowe, łączymy z grochem, siemieniem, odcedzoną cebulką i winegretem. Serwujemy posypane lub wymieszane z plasterkami zimnych żołądków otartych z tłuszczu. 

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”

organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.


Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce. Więcej o naszej akcji →