Język:
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Półgęsek z grillowanym halloumi uraczony obecnością sosu cytrynowo-malinowego

Ten przepis został dodany przez restaurację .

Zaczynamy od filetowania piersi z gęsi. Przygotowany filet ze skórą przyprawiamy od wewnętrznej strony pokrojonym czosnkiem i majerankiem. Filet mocno ściskamy i związujemy przędzą. W garnku przygotowujemy roztwór z wody i soli, dodajemy liść laurowy. Do schłodzonej mieszaniny wkładamy przyprawioną pierś. Odstawiamy w chłodne miejsce na 48 h. Po wyjęciu półgęska z solanki wieszamy go w ciepłym miejscu na 12 h tak, by struktura zewnętrzna mięsa obeschła do wędzenia. Wędzimy zimnym dymem (20ºC – 30ºC) przez 8 h. Półgęsek odwieszamy na 2 dni do obsuszenia. Tak przygotowany półgęsek kroimy w plastry. Układamy na rukoli, dekorujemy grillowanym serem halloumi. Wszystko polewamy sosem cytrynowo-malinowym. Przygotowanie sosu wcale nie jest takie trudne. Wszystkie składniki wrzucamy do rondla i odparowujemy do pożądanej konsystencji.

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.