KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY W PRZYSIEKU 9-10 LISTOPADA 2019 R. INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW

Organizator akcji:


Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Start akcji Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina

Podczas Festiwalu Smaku w Grucznie w dniach 24-25 sierpnia br. rozpoczyna się po raz piąty ogólnopolska akcja „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”, której organizatorem jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Tegoroczna kampania zaznaczy swoją obecność w wielu mediach, włączając ogólnopolską i lokalną telewizję, prasę i radio, według rozplanowanego na dwa lata harmonogramu. Akcja, która ma na celu promocję województwa, a jako cel cząstkowy promocję zdrowego mięsa z gęsi, finansowana jest ze środków RPO WKP 2007-2013, PROW 2007-2013 oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Podczas Festiwalu w Grucznie, gdzie jedną z atrakcji będzie konkurs między innymi dla posiadaczy telefonów komórkowych z funkcją bluetooth.

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”

organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.


Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce. Więcej o naszej akcji →