Język:
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Prezentacja akcji „Kujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina” w Kalningradzie

25 lutego w Kaliningradzie (Rosja) kilkudziesięciu animatorom turystyki z tego miasta została zaprezentowana akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina”. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy Województwa Kujawsko-Pomorskiego z Rejonem Kaliningradzkim.

W prezentacji przedstawionej w języku rosyjskim Beata Zaguła opowiedziała o głównych założeniach i wydarzeniach akcji promującej kujawsko-pomorską gęsinę. Obecnym na spotkaniu zaprezentowano także Kulinarną Mapę Województwa Kujawsko-Pomorskiego, na której znalazły się informacje o Kołudzie Wielkiej, gospodarstwach agroturystycznych, restauracjach serwujących gęsinę, produktach regionalnych oraz głównych atrakcjach, dla których warto odwiedzić nasz region.

Po prelekcji przybyli goście z chęcią przystąpili do degustacji potraw z gęsiny przygotowanych przez pana Artura Moroza, eksperta kulinarnego akcji. Wszystkie potrawy (ich składniki i sposób przygotowania) zostały wcześniej zaprezentowane przez prowadzącą.

Mamy nadzieję, że informacje o regionie i Kujawsko-Pomorskiej Gęsinie, oraz możliwość spróbowania przepysznych potraw sprawią, że uczestnicy spotkania z chęcią przyjadą odwiedzić nasze województwo.

Organizatorem spotkania była Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. W ramach delegacji KPOT znaleźli się przedstawiciele kujawsko-pomorskiej branży hotelarskiej, przedstawiciele wydziału promocji Miasta Bydgoszczy oraz Stowarzyszenia Doliny Dolnej Wisły, oraz organizatorzy akcji „Kujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina”, w tym – Wojciech Zaguła, koordynator akcji.

Swoją obecnością spotkanie zaszczycili również przedstawiciele Konsulatu Polskiego w Kaliningradzie.

Galeria zdjęć ze spotkania na Facebooku

Aktualnosci

Zobacz wszystkie

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.