Język:
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Kujawsko-pomorska gęsina na EXPO w Dubaju

Jednym z zagranicznych akcentów ostatniej edycji akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”, która rozpoczęła się jesienią 2021 roku, a potrwa do końca marca 2022 roku, była promocja gęsiny na Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju. Najpierw w polskim pawilonie, a potem podczas oficjalnego bankietu, wydanego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, goście z całego świata mogli popróbować specjałów z Kujaw i Pomorza, w tym oczywiście niezawodnej, naszej gęsiny. Regionalne dania przygotował zespół kucharzy z hotelu GRAND PLAZA MOVENPICK, pod okiem szefa kuchni, Artura Moroza, który osobiście serwował pieczoną gęś gościom bankietu. Bankiet oraz poczęstunek w polskim pawilonie na EXPO odbywały się w ramach Dni Kujaw i Pomorza w pawilonie Polski.

 

Kujawsko-pomorska gęsina na EXPO w Dubaju

Kujawsko-pomorska gęsina na EXPO w Dubaju

Aktualnosci

Zobacz wszystkie

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.