Język:
POLECAMY TRANSMISJĘ
Czy gęś staje się marką województwa kujawsko-pomorskiego?
KONFERENCJA ONLINE
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Rusza akcja „Czas na gęsinę” - w tym roku gęsina z restauracji wprost do domu

Pomimo trudnego czasu dla gastronomii już 150 restauracji potwierdziło udział w naszej akcji „Czas na gęsinę” w ramach Kujawsko-pomorskiej gęsiny na św. Marcina. Wśród zgłoszonych lokali gastronomicznych, które serwują dania z gęsiny na wynos lub dowóz wprost do domu są restauracje, bistra oraz restauracje hotelowe. Najwięcej z nich to restauracje z Kujawsko-pomorskiego, jednak w całej Polsce znajdują się lokale z logo naszej akcji. Oprócz Kujaw i Pomorza najlepiej reprezentowane regiony to: Śląsk, Małopolska oraz Mazowsze. Kujawsko-pomorską gęsinę serwują również liczne restauracje nad morzem. Wciąż jest okazja, aby dołączyć do naszej akcji. Zapraszamy wszystkie lokale gastronomiczne, które mają przynajmniej jedną potrawę z gęsiną w menu. Akcja startuje 11 listopada, czyli tradycyjnie w dzień świętego Marcina.

Zobacz listę restauracji biorących udział w akcji →

Aktualnosci

Zobacz wszystkie

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.