KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY W PRZYSIEKU 10-11 LISTOPADA 2018 R. FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY WYSTAWCYREGULAMIN

Organizator akcji:


Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Pokazy kulinarne połączone z degustacją

W pierwszym dniu Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Gęsiny w Przysieku, 10 listopada, będzie można wziąć udział w pokazach kulinarnych, które poprowadzą Katarzyna Meller i Robert Makłowicz.

Pani Katarzyna, na pokazie o godzinie 11.00,  przygotuje miniburgery w trzech kolorach bułek (z kwiatami koniczyny, pestkami granatu i pokrzywy) z szarpaną, konfitowaną gęsiną na konfiturze z czerwonej cebuli, duszonej w cydrze, tymianku i gruszce z marynowaną w goździkach i anyżu rzodkiewką, z dodatkiem jałowca i pieczoną dynią hokkaido w soku z ananasa z chilli.

Pan Robert Makłowicz poprowadzi trzy pokazy (o 12.30, 14.00 i 15.30) i przygotuje następujące dania: Chrupką pierś z gęsi z patelni na azjatyckiej sałacie z sosem pomarańczowo-imbirowym, tatar z gęsi (okrasa z gęsiny) z domowymi piklami oraz kanapki z pieczoną, szarpaną gęsiną, powidłami śliwkowymi i szybką konfiturą z czerwonej cebuli.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, bezpłatne wejściówki na pokazy będą rozdawane na terenie Festiwalu w Przysieku.

Informacje o pokazach w dniu 11 listopada podamy niebawem.

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”

organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.


Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce. Więcej o naszej akcji →