KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY W PRZYSIEKU 9-10 LISTOPADA 2019 R. INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW

Organizator akcji:


Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Spotkanie z nauczycielami szkół gastronomicznych

Dnia 12 września w Toruniu odbyła się konferencja „Reforma szkolnictwa zawodowego 2012”, organizowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli.

Podczas konferencji zaprezentowaliśmy projekt szkoleń e-learningowych z gęsiny dla uczniów i nauczycieli szkół gastronomicznych, które chcemy przeprowadzić jeszcze w tym roku. Nasza propozycja spotkała się z zainteresowaniem nauczycieli szkół gastronomicznych. Mamy nadzieję, że dzięki temu systemowi szkoleń uda nam się dotrzeć do wielu przyszłych kucharzy z misją powrotu gęsiny na polskie stoły.

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”

organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.


Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce. Więcej o naszej akcji →