KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY W PRZYSIEKU 9-10 LISTOPADA 2019 R. INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW

Organizator akcji:


Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Gęsina na "Uczcie Kalimacha"

Kujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina pojawiła się jako danie główne na "Uczcie Kalimacha"

13 listopada, miało miejsce szczególne wydarzenie intelektualno-kulinarne pod nazwą „Uczta Kallimacha”, nawiązujące do pobytu w Toruniu słynnego włoskiego humanisty Filippo Buonaccorsi, zwanego Kallimachem. Ten, zaprzyjaźniony z rodziną Kopernika, Włoch stał się symbolem poszerzania horyzontów biesiadowania przy stole o walory intelektualnej dysputy. Dlatego gośćmi uczty, której główną potrawą była kujawsko-pomorska gęsina, była kadra naukowa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz jej goście. Zaczyn intelektualno-naukowy przygotował na ten wieczór niezastąpiony prof. Jarosław Dumanowski, od lat współpracujący z nami przy akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”.

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”

organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.


Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce. Więcej o naszej akcji →