KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY W PRZYSIEKU 9-10 LISTOPADA 2019 R. INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW

Organizator akcji:


Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Drugi dzień Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Gęsiny

Drugi dzień Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Gęsiny cieszył się równie wielkim zainteresowaniem co pierwszy, 11 listopada. Niewątpliwie wielu ludzi przyciągnęła obecność gwiazdy telewizyjnej, Magdy Gessler, która wraz z Arturem Morozem zaprezentowała dwa przepisy na gęsinę: gęś faszerowaną cielęciną, kasztanami,  wędzoną słoniną, śliwkami i migdałami oraz wątróbką. Tuszka wcześniej była marynowana w zalewie o podobnym składzie do zalewy do ogórków kiszonych. Drugi z zaprezentowanych przepisów to pate z gęsich wątróbek z dodatkiem masła, koniaku, miodu. Potrawa była serwowana na drożdżówce z grzybowo-migdałową kruszonką.

Dziękujemy wszystkim wystawcom z całej Polski i zagranicy, którzy sprawili, że nasz festiwal stał się jednym z najważniejszych wydarzeń kulinarnych w Polsce. Wszystkich już dziś zapraszamy za rok.

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”

organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.


Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce. Więcej o naszej akcji →