KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY W PRZYSIEKU 9-10 LISTOPADA 2019 R. INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW

Organizator akcji:


Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Kuźnia Smaków na gęsinowym szlaku

Hotel i Restauracja Kuźnia Samków w Małym Pułkowie zaprasza w kulinarną podróż podczas której będą mieli Państwo okazję skosztować wyśmienitych potraw z gęsiny. Kuźnia Smaków serwuje smaczną polską kuchnię w nowej odsłonie.
Amatorów gęsiny zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska podczas Festiwalu Gęsiny w Przysieku k/Torunia w dniach 11-12 listopada.
Restauracja Kuźnia Smaków na Państwa życzenie zorganizuje przyjęcie wigilijne lub catering. Oferujemy profesjonalnie wyposażone sale do organizacji szkoleń i konferencji z możliwością pobytu w naszym hotelu.

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”

organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.


Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce. Więcej o naszej akcji →