Język:
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Duszona gęsia pierś pod gruszką glazurowaną na julienne warzywnym podawana z zasmażanymi kopytkami

Ten przepis został dodany przez restaurację .

Pierś po obróbce wstępnej marynujemy w ziołach około 8 godzin. Następnie obsmażamy na patelni i podlewany sokiem jabłkowym. Dodajemy imbir, cynamon i pieprz. Pod koniec smażenia solimy, podlewamy miodem i brandy. Gruszki obieramy i po usunięciu gniazd nasiennych kroimy na cztery cząstki. Dusimy na patelni podlewając miodem i odrobiną brandy aż do oparowania wody, alkoholu i skarmelizowania. Podajemy na warzywach julienne, udekorowane glazurowaną gruszką z kopytkami. Sposób przygotowania warzyw: Warzywa myjemy i obieramy. Kroimy w słupki a la julienne. W rondlu lub na patelni podsmażamy warzywa kilka minut na oliwie, przykrywamy i dusimy następnych kilka minut, od czasu do czasu mieszając, by się nie przypaliły. Przyprawiamy solą i pieprzem. Podajemy posypane natką pietruszki. Sposób przygotowania kopytek: Obrane ziemniaki ugotuj do miękkości w nieosolonej wodzie, następnie odparuj, ostudź i przeciśnij przez praskę lub bardzo dokładnie utłucz. Ostudzone ziemniaki przełóż do miski, dodaj mąkę, sól i jajko. Bardzo szybko zagnieć elastyczne, ale dość zwarte ciasto. Na blacie oprószonym mąką z porcji ciasta uformuj wałeczki, lekko je spłaszcz i pokrój na ukos w kopytka. Kopytka gotuj porcjami w osolonym wrzątku. Kiedy wypłyną na wierzch, od razu wyjmuj łyżką cedzakową. Świetnie smakują odsmażane na klarowanym maśle.

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.