Język:
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Monika Ruszkowska "3 potrawy z 1 gęsi"

1. Consomme na gęsinie z pierożkami z mięsem gęsi


Mięso kurczęcia i gęsi umieszczamy w garze i zalewamy chłodną wodą. Zagotowujemy, zmniejszamy ogień i zbieramy szumowiny. Kiedy już nowe nam się nie tworzą, wkładamy obraną i pokrojoną włoszczyznę oraz podpieczoną w piekarniku obraną cebulę. Dodajemy przyprawy i gotujemy jeszcze co najmniej dwie godziny. Mieszamy w miseczce białka jajek z surową wołowiną. Miksturę tę umieszczamy w bulionie, mieszamy i dalej gotujemy na bardzo małym ogniu. Utworzy ona jakby przykrywkę, która jednocześnie zbierze z bulionu pływające fragmenty, ułatwiając doprowadzenie przejrzystości naszego consomme do perfekcji. Zdejmujemy tę 'przykrywkę'. Zawartość garnka przecedzamy przez drobne sito.

Ciasto na pierogi energicznie zagniatamy mieszając wszystkie składniki, kiedy jest już elastyczne, dzielimy na fragmenty i wałkujemy. Przy pomocy szklanki lub kieliszka wycinamy okrągłe placuszki, w które zawijamy farsz (celem przygotowania nadzienia, obraną i drobno posiekaną cebulę szklimy na oleju i mieszamy z przesiekanym mięsem wędzonej gęsi oraz pieprzem). Sklejamy. Gotujemy we wrzątku lub w bulionie przez 3-4 minuty od ich wypłynięcia na powierzchnię.

 2. Pasta carbonara

W osolonym wrzątku gotujemy makaron. W oddzielnym rondlu rozgrzewamy masło, do którego wrzucamy pokrojoną w małą kostkę wędzoną gęś. Smażymy na małym ogniu. W między czasie rozbełtujemy jaja ze śmietanką. Kiedy makaron ugotował się al dente, odcedzamy go pobieżnie i wrzucamy do rondelka z gęsią. Zalewamy rozbełtanymi ze śmietanką jajami i zasypujemy serem. Intensywnie mieszamy, wciąż trzymając rondel na małym ogniu, tak aby powstający sos smakowicie oblepił nasz makaron. Na talerzu doprawiamy grubo zmielonym pieprzem, nie solimy ze względu na składniki.

3. Placki ziemniaczane z wędzoną gęsią

Obieramy ziemniaki i ścieramy je na tarce o grubszych oczkach, mieszamy z jajkami i mąką, solimy. Na mocno rozgrzany olej nakładamy łyżką ziemniaki i formujemy małe placki. Lekko zmniejszamy ogień i smażymy obustronnie na rumiano.

W między czasie kroimy gęś na cienkie plasterki, a ogórki (jeśli mają grubą lub gorzkawą skórkę, obierzmy je) siekamy w kostkę. Mieszamy chrzan ze śmietaną i z ogórkami oraz solą i pieprzem.

 Placki osuszamy na papierowym ręczniku. Układamy na talerzach i dekorujemy gęsią oraz chrzanową śmietaną. SMACZNEGO!



 Monika Ruszkowska

  ekuchareczka.pl

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.