Język:
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Sałatka z czerwonej kapusty z szarpaną gęsiną na ciepło

Ten przepis został dodany przez restaurację .

Przygotowanie: Gęś: Rozgrzewamy piekarnik do 230 stopni C. Dwie nóżki z gęsi doprawiamy solą i pieprzem. Wkładamy do naczynia żaroodpornego i pieczemy przez 30 minut, aż mięso się zarumieni. Po tym czasie wyjmujemy naczynie z piekarnika i dodajemy: 1 jabłko, sok z pomarańczy (z 1 sztuki), 1 laskę cynamonu, cebulę i marchewkę. Zalewamy wodą, tak aby zakryć wszystkie składniki. Zamykamy naczynie żaroodporne lub przykrywamy folią aluminiową. Pieczemy przez około 3 godziny w temperaturze 180 stopni C. Tak przygotowane mięso, porwij na włókna za pomocą dwóch widelców. Kapusta czerwona: Około 600 g kapusty kroimy na cienkie kawałki. Doprawiamy solą i pieprzem. Następnie dodajemy: cukier i 5 łyżek czerwonego octu winnego. Zostawiamy na 30 minut. Gruszka: Gruszkę obieramy, kroimy na pół i pozbawiamy gniazd nasiennych. Do garnka wlewamy: 1 szklankę wina, 0,5 szklanki wody, dodajemy 200 g cukru. Do tak przygotowanego roztworu dodajemy gruszkę. Dusimy na wolnym ogniu aż gruszka będzie miękka. Następnie kroimy gruszkę w słupki. Śliwka: Śliwkę kroimy na połówki, drylujemy, zasypujemy cukrem i zostawiamy na 15 minut. Majonez dyniowy: Około 200 g dyni doprawiamy solą i pieprzem, a następnie pieczemy do miękkości w temperaturze 180 stopni C. Po upieczeniu blendujemy aż uzyskamy konsystencję puree. Przecedzamy przez sito. Do wysokiego naczynia dodajemy: 1 żółtko, 1 szklankę oleju, 1 łyżeczkę musztardy, 1 łyżeczkę białego octu winnego, 1 łyżeczkę cukru, 1 łyżeczkę ciepłej wody i odrobinę soli. Wszystkie składniki blendujemy na wysokich obrotach, nie ruszając blenderem, do uzyskania konsystencji majonezu. Dodajemy puree z dyni. Miksujemy jeszcze raz. Podanie: Podgrzewamy 2 patelnie. Na jedną wlewamy odrobinę oleju i smażymy kapustę z żurawiną (może być konfitura) aż kapusta będzie chrupiąca. Na drugiej patelni, na odrobinie masła, rozgrzewamy szarpane mięso z gęsi. Na talerz nakładamy kapustę, następnie szarpaną gęś, z jednej strony talerza układamy gruszkę, po drugiej śliwkę. Do dekoracji, po bokach, dodajemy majonez dyniowy. Dekorujemy zielonym akcentem np. świeżym siekanym szczypiorkiem. Smacznego!

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.