KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY W PRZYSIEKU 9-10 LISTOPADA 2019 R. INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW

Organizator akcji:


Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Agata Wojda - Rillettes z gęsich udek z żurawiną imbirową i musem chrzanowym na gryczanym placuszku

Ciepłe ugotowane w tłuszczu do miękkości udka rozdrabniamy widelcem na pojedyncze kawałki mięsa. Lekko je siekamy nożem, ręką wyrabiamy w misce na gładką masę dodając trochę tłuszczu z pieczenia, doprawiając pieprzem i solą. Powinen postać rodzaj mięsnego smalcu na bazie mięsa z gęsi. Smarowidło które wkładamy do lodówki najlepiej na noc. Kaszę mieszamy z cebulką, jajkami, mąką doprawiając solą i pieprzem. Wykładamy na 2 cm warstwę na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180C na 20 minut. Studzimy i wycinany niewielkie kółka. To będzie podstawa naszych przekąsek. Do garnuszka wsypujemy cukier, wlewamy sok z pomarańczy, wsadzamy skórkę z cytryny, imbir i anyż. Redukujmy na gesty syrop na niewielkim ogniu. Powinien mieć konsystencje płynnego miodu. Wkładamy żurawinę i przez 3 minuty smażymy. Studzimy. W misce ukręcamy chrzan, ser i śmietanę na gesty sos.doprawiamy solą, pieprzem. Na zimnych placuszkach układamy zimny rillettes, krople sosu chrzanowego i kilka owoców żurawiny. Można rillettes przygotować z upieczonej gęsi pamiętając aby dodać do niej tłuszcz i dobrze wymieszać. Confitowanie udek zaburzonych w głębokim tłuszczu to powolne ich gotowanie do całkowitej miękkości. 

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”

organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.


Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce. Więcej o naszej akcji →