KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY W PRZYSIEKU 9-10 LISTOPADA 2019 R. INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW

Organizator akcji:


Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Andrzej Polan - Żołądki z gęsi, śliwka wędzona, dyniowe śląskie i zielone pomidory

Przyprawy miksujemy i dokładnie obtaczamy w nich żołądki, odstawiamy na 2 godzin. Wstawiamy do naczynia, zalewamy rozpuszczonym smalcem i wstawiamy do piekarnika w temp. 160 stopni na około 3 godziny. Sprawdzamy, w trakcie jaka jest miękkość żołądków, wszystko zależy od ich wielkości.

Boczniaki skrapiamy olejem, posypujemy solą i wstawiamy do pieczenia. Na oleju przesmażamy cebulę, dodajemy potargane upieczone boczniaki, doprawiamy koncentratem, pastą paprykową i przyprawami. Do potrawki z cebuli i grzybów dodajemy pokrojone, miękkie żołądki, mieszamy i raz jeszcze doprawiamy.

Ziemniaki przeciskamy przez praskę, łączymy z odciśniętą dynią, skrobią ziemniaczaną, jajkiem, przyprawami. Wyrabiamy szybko ciasto, formujemy jak kluski śląskie z dziurką i gotujemy w osolonej wodzie.

Z octu i wody przygotowujemy zalewę w stosunku 1:1, dodajemy cebulę, paprykę, przyprawy, cukier do smaku i pomidory zielone pokrojone na dowolne cząstki.

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”

organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.


Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce. Więcej o naszej akcji →