KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY W PRZYSIEKU 9-10 LISTOPADA 2019 R. INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW

Organizator akcji:


Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Andrzej Polan - Kiełbasa z gęsi, gruszka, pietruszka i musztarda jeżynowa

Mięso mielimy na oczku kiełbasianym, natomiast boczek na oczku drobniejszym. Wymieszać z przyprawami i odstawić na 24 godziny aby mięso nam dobrze przeszło aromatem i smakiem przypraw przed dalszą obróbką. Tak przygotowanym mięsem wypełniamy osłonki naturalne i wstawiamy do wędzenia w gorącym dymie.

Korzeń pietruszki gotujemy w mleku 1:1 z wodą do miękkości. Odcedzamy i miksujemy dodając odcedzony płyn dla uzyskania właściwej konsystencji. Gruszki przesmażamy na miodzie, dodajemy do zmiksowanej pietruszki. Raz jeszcze wszystko miksujemy i doprawiamy do smaku.

Wodę zagotowujemy z octem w stosunku 2:1, dodajemy przyprawy, żurawinę i wrzucamy gruszki do gorącej zalewy.

Musztardę karmelizujemy z cukrem na patelni, nadmiar soku odparowujemy, doprawiamy octem i solą. Na koniec dodajemy musztardę, dokładnie mieszamy. Musztardę dla uzyskania bardziej kremowej konsystencji przecieramy przez gęste sito pozbawiając ją grudek z ziaren gorczycy.

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”

organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.


Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce. Więcej o naszej akcji →