Język:
TRANSMISJA ONLINE
KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY
11 i 12 listopada od godz. 11:00
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Robert Makłowicz - Kanapka z pieczoną, szarpaną gęsiną, powidłami śliwkowymi i szybką konfiturą z czerwonej cebuli

Technika przygotowania:

 Czosnek obrać posiekać, połączyć z masłem i tymiankiem, udo z gęsi posolić, popieprzyć, natrzeć przygotowanym masłem - ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Przykryć, piec w 150” przez około 3,5 - 4 h. Wyciągnąć z pieca, za pomocą dwóch widelców rozszarpać udo.

 W osobnym naczyniu połączyć powidła oraz szarpaną gęś.

 Cebulę obrać, pokroić w cienkie pióra, zasypać cukrem i solą, umieścić w rondelku olej, rozgrzać, dodać cebulę, dusić na wolnym ogniu do rozpuszczenia się cukru, dodać wino, odparować, następnie dodać ocet winny, odparować. Doprawić solą, cukrem, pieprzem.

 Maślaną bułkę przekroić na pół, podgrzać w piecu lub na patelni Pieczywo posmarować konfiturą z cebuli, ułożyć trochę szarpanej gęsi wcześniej wymieszanej z powidłami, złożyć,  podawać.

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.