Język:
TRANSMISJA ONLINE
KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY
11 i 12 listopada od godz. 11:00
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Gęś owsiana z miodem pitnym, z zielonymi kopytkami, jabłkami w majeranku i czerwoną kapustą

Gęś myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem i dokładnie nacieramy pastą sporządzoną z soli, przeciśniętego przez praskę czosnku, oleju rzepakowego i majeranku. Zostawiamy na noc. Następnego dnia gęś układamy w gęsiarce, nadziewamy całymi jabłkami pozbawionymi gniazd nasiennych. Do brytfanny dolewamy 2-3 szklanki wody, by gęś w czasie wielogodzinnego pieczenia nie była sucha. Pieczemy ok. 45-60 minut na każdy kilogram gęsi.

Po upieczeniu wyjmujemy gęś z gęsiarki, a z części pozoatałych  w brytfannie składników miksujemy na gładką masę (jeśli będzie za dużo tłuszczu, warto go odlać do osobnego słoiczka. Dodajemy śmietankę, doprawiamy, na koniec wlewamy alkohol, czekamy aż chwilę odparuje. 

 

Danie prezentowane przez Katarzynę Bosacką na Festiwalu Gęsiny w Przysieku

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.