Język:
TRANSMISJA ONLINE
KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY
11 i 12 listopada od godz. 11:00
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Gęś nadziewana w galarecie, przepis z 1885 r.

Gęś sprawiamy i myjemy. Ostrym nożem rozcinamy z tyłu skórę równym, podłużnym nacięciem i luzujemy (wyjmujemy kości i mięso), zaczynając od kręgosłupa. Uważamy  przy tym, żeby nie uszkodzić skóry. Mięso z piersi i z uda wycinamy w ten sposób, by zostało go trochę na skórze, a powstałą płachtę (ze skóry) rozcinamy na pół, solimy, pieprzymy i odkładamy do lodówki na około 2 godziny. Wycięte z piersi i uda mięso mielimy razem z namoczoną bułką, dodajemy jajka, rodzynki oraz do smaku pieprz i sól. Tak przygotowany farsz  dzielimy na pół i otrzymane porcje kładziemy na każdą płachtę. Zawijamy i dokładnie zszywamy, tak przygotowane rolady wkładamy do przygotowanego wcześniej wywaru warzywnego, gotujemy na wolnym ogniu przez około 2,5 godziny.

Po upływie tego czasu rolady wyciągamy, odkładamy do wystygnięcia, a wywar przelewamy przez gazę, dodajemy żelatynę i zalewamy nim pokrojoną na plastry roladę.

Jedną roladę można podać na ciepło z żurawiną lub sosem śliwkowym, natomiast drugą w galarecie.

Historyczny przepis, pochodzący z regionu Pomorza i Kujaw, zaczerpnięto z następującej książki kucharskiejKuchnia polska: niezbędny podręcznik dla kucharzy i gospodyń wiejskich i miejskich oraz poradnik w wielu gałęziach gospodarstwa domowego, Toruń 1885

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.