Język:
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Pierś z gęsi Białej Kołudzkiej z kluseczkami ziemniaczanymi, foie gras oraz sosem z kaczej krwi, soku z jabłek i czekolady

Finalista – wyróżnienie w konkursie „ZŁOTE PÓŁGĘSKI 2014” w kategorii „najlepszy przepis na potrawę z gęsiny”

Wykonanie:
Pierś z gęsi nacieramy majerankiem (lub tymiankiem), odstawiamy do lodówki na 3 godz. Po wyjęciu zdejmujemy zioła, solimy i kładziemy na zimnej patelni, zaczynając wytapiać nadmiar tłuszczu w skórze. Po 8 minutach odwracamy i smażymy jeszcze 6 minut. Umieszczamy na blaszce i wkładamy na 8 min do nagrzanego do 180 stopni pieca. Topinambur wkładamy do woreczka próżniowego, dodajemy miód wielokwiatowy, sól, sok z kumkwata. Umieszczamy w sous vide 80 stopni. Miksujemy na jednolitą masę, umieszczamy w syfonie. Na smalcu pozostałym z piersi smażymy kluseczki i jabłko. Z soku z bzu i białego wina robimy galaretkę. Foie gras delikatnie oprószamy mąką i wkładamy na 20 min do lodówki. Następnie smażymy na lekko rozgrzanej patelni. Na koniec smażenia podlewamy odrobiną calvadosu. Sos: Czosnek askaloński smażymy na gęsim tłuszczu, podlewamy winem, sokiem jabłkowym, na końcu dodajemy krew i zimne masło.

Robert Wojciech Jarych, szef kuchni Restauracji Weranda w Hotelu Bohema

http://www.czasnagesine.pl/restauracje/81/kawiarnia-i-restauracja-weranda 

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.