Język:
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Pierś z gęsi pieczona w soku z jabłek z kapustą i kluskami

Umyte i osuszone filety obficie oprószyć solą, pieprzem i majerankiem. Ostrożnie ponacinać skórę w kratkę, następnie mięso ułożyć w niedużej gęsiarce skórą do dołu. Na górę wrzucić czosnek  i warzywa pokrojone w grube plastry. Całość zalać sokiem z jabłek tak aby zakrył on całe mięso (mogą wystawać końcówki kości). Jeśli soku jest zbyt mało można go uzupełnić wodą. Gęsiarkę włożyć do pieca rozgrzanego do temp. 170°C na około 20 min. (do momentu gdy warzywa się nieco przyrumienią). Następnie założyć pokrywę i obniżyć temp. do 160°C. Kontynuować pieczenie (3 do 4 godz.), aż mięso stanie się miękkie i z łatwością będzie je można oddzielić od kości. Jeśli w trakcie pieczenia płyn zbytnio odparuje, odsłaniając mięso, należy uzupełnić go niewielką ilością wody. W międzyczasie należy przygotować  kapustę i kluski. W szerokim garnku gotujemy niewielką  ilość wody z dodatkiem soli i cukru. Wrzucamy kapustę i gdy tylko woda zacznie się ponownie gotować garnek ściągamy z ognia, wlewamy ocet i odstawiamy na kilka minut.

Do szerokiego naczynia wrzucamy drobno posiekaną cebulę, roztopione masło, żurawinę, sparzone rodzynki i miód. Kapustę odcedzamy i jeszcze gorącą wrzucamy do miski z pozostałymi składnikami. Dokładnie mieszamy i doprawiamy sokiem z cytryny, cukrem, solą i pieprzem

Ze składników na kopytka: ziemniaków ugotowanych zmielonych, mąki, jajek i żółtek  zagniatamy ciasto, formujemy podłużne kopytka i gotujemy w osolonej wodzie./Kopytka gotujemy jak mamy już wszystko gotowe to kwestia kilku minut/

Na 30 min. przed zakończeniem pieczenia gęsiny należy zacząć przygotowywać sos. Na szerokiej patelni rozgrzać 1/3 masła i podsmażyć na nim posiekany czosnek i zielony pieprz. Gdy czosnek zacznie się rumienić dodać miód i jeszcze chwilę razem podgrzewać. Następnie wlać ocet balsamiczny i wino. Zredukować płyn do 1/2 objętości i zdjąć patelnię z ognia. Jabłka bez gniazd nasiennych pokroić na cząstki. Gdy gęsina jest już gotowa ostrożnie wyjąć filety z brytfanny i ułożyć je skórą ku górze na płytkiej blasze. Obłożyć cząstkami jabłek, polać niewielką ilością wytopionego tłuszczu i piec jeszcze ok. 15 min. do momentu aż jabłka zmiękną  a skóra na filetach się nieco przyrumieni. Pozostały w gęsiarce płyn należy odtłuścić, przecedzić i wlać na  patelnię z odparowanym winem. Następnie zredukować całość do ok. 1/2 objętości, przecedzić, zagęścić resztą masła utartą z mąką, ewentualnie doprawić solą. Sos powinien mieć przyjemny wytrawny i nieco słodkawy smak. Przyrumienione filety z gęsi ostrożnie zdjąć z kości. Ostrym nożem pokroić na grube plastry. Podawać na sosie z cząstkami jabłek kluskami i kapustą.

Autorzy: Kucharze ze „Starej kuchni” w Krakowie
http://www.czasnagesine.pl/restauracje/228/stara-kuchnia 

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.