Pieczona gęś nadziewana jabłkami podawana z sosem żurawinowym
Przygotowujemy zalewę z 1l soku jabłkowego,1l soku pomarańczowego oraz 3 łyżeczek miodu. Zalewę gotujemy, następnie pozostawiamy do wystudzenia. Świeżą gęś lub też mrożoną (mrożona gęś jest równie smaczna, a dla niektórych smaczniejsza gdyż dzięki procesowi mrożenia mięso gęsi kruszeje), umytą oraz osuszoną zalewamy, ostudzoną zalewą. Tak przygotowaną gęś wkładamy do lodówki na przynajmniej 12 godzin, a najlepiej aby gęś kąpała się w marynacie przez całą dobę. Następnie wyjmujemy gęś z marynaty, nacieramy ją mieszanką ziół (tymianek, kolendra, sól, pieprz). Umyte jabłka razem ze skórką lecz pozbawione gniazd nasiennych kroimy w ósemki. Tak pokrojone jabłka mieszamy z 1 łyżeczką miodu i gotową mieszanką wypełniamy gęś. Gęś zszywamy lub spinamy wykałaczkami. Nogi i skrzydła można przywiązać ściśle do korpusu, wówczas wszystkie części będą soczyste.
Piekarnik nagrzewamy do 200 0C. Do brytfanny wlewamy olej i podgrzewamy go. Gęś wkładamy do brytfanny na rozgrzany olej, nie przykrywając brytfanny wstawiamy ją do piekarnika na 30 minut. Przez ten czas wytopi się część tłuszczyku z gęsi. Należy podlać gęś wytopionym tłuszczem a następnie przykryć gęś pokrywką. Piec gęś przez kolejne 1,5- 2h obniżając temperaturę piekarnika do 180 0 C co jakiś czas podlewając gęś wytapiającym się tłuszczem. Po upływie określonego czasu zdjąć pokrywkę i dopiec gęś przez 45 minut.
Następnie wyłączyć piekarnik i pozwolić gęsi aby mięso odpoczęło (z krojeniem należy poczekać, aby wszystkie smaki zatrzymały się w gęsi a nie uciekły nam podczas zbyt wczesnego krojenia).
PRZYGOTOWANIE SOSU Do garnka wrzucić żurawinę, dodać cukier, podlać czerwonym winem. Gotować na wolnym ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż żurawina zmięknie a sos zgęstnieje. Sos doprawić według upodobań odrobiną cynamonu lub startą skórką pomarańczy
Gęsinę podawać porcjowaną z sosem żurawinowym
Wytopiony, ostudzony smalczyk doskonale smakuje na pachnącej pajdzie chleba.
Autor: Agnieszka Góral