KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY W PRZYSIEKU 9-10 LISTOPADA 2019 R. INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW

Organizator akcji:


Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Złote Półgęski 2015

Złote Półgęski to coroczna nagroda przyznawana najlepszym producentom produktów z gęsiny, którą nagradzamy małych i dużych producentów, a także autorów przepisów na potrawy z gęsiny.

W tym roku tę ostatnia nagroda byłą przeznaczona dla gospodarstw agroturystycznych. W skład jury Złotych Półgęsków weszła m. in. znana restauratorka Magda Gessler, szef kuchni i koordynator akcji Artur Moroz, dr inż. Halina Bielińska, dr hab. Jarosław Dumanowski prof. UMK, dr hab. inż. Marek Adamski, prof. nadzw. Uniwersytetu Przyrodniczo-Technologicznego w Bydgoszczy, który reprezentował Krajową Radę Drobiarstwa – Izbę Gospodarczą.


Złoty Półgęsek dla małego producenta trafił do pani Haliny Iwickiej za półgęsek z Borów Tucholskich.
W kategorii duży producent, ponownie jak w ubiegłym roku, najlepszy okazał się gęsiuk produkowany przez firmę Drosed.
W kategorii najlepszy przepis na potrawę z gęsiny dla gospodarstw agroturystycznych zwycięzcą została Mirosława Wilk z gospodarstwa Wilcza Chata z Wielgiego, za przepis gęś nadziewana pieczona. Drugie miejsce przyznano panu Miłoszowi Adamskiemu z Sypniewa za przepis na białą kiełbasę z gęsiny w piwie. Trzecia nagroda trafiła do pani Aliny Krawisz z Pachotówka za przepis na wątróbkę gęsią z Pachotówka.

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”

organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.


Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce. Więcej o naszej akcji →