Język:
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny w Przysieku

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny odbył się w dniach 10-11 listopada w Przysieku k. Torunia. To prawdopodobnie największy kiermasz gęsich tuszek i wyrobów z gęsi w Polsce. Z różnymi produktami obecnych było stu dziesięciu wystawców.

Pogoda dopisała, na festiwal przybyły tłumy – nie tylko z Torunia i okolic, ale także z odległych zakątków kraju. Prócz robienia zakupów odwiedzający brali udział w części edukacyjno-rozrywkowej – wygrywali nagrody w konkursach i uczestniczyli w warsztatach. Wiele osób przyglądało się prezentacjom, słuchało prelekcji a przede wszystkim dania z gęsi. Dużą popularnością cieszył się cooking show Karola Okrasy „Okrasa robi okrasę”, a także prezentacja Sebastiana Krauzowicza „Nowoczesne podejście do gęsiny”. Goście z zainteresowaniem wysłuchali również wykładu o historii gęsiny i tradycji jej spożywania w dzień św. Marcina wygłoszonego przez prof. Jean Pierre Williota, zastępcę przewodniczącego rady naukowej Europejskiego Instytutu Historii i Kultury Wyżywienia (IEHCA) z Tours. W programie znalazły się także atrakcje specjalnie zaplanowane dla dzieci: warsztaty artystyczne z aktorami teatru Baj Pomorski oraz „Dzieci rządzą w kuchni” Akademii Kulinarnej Sadkiewicz.

Idea, by patriotyczne uniesienia Narodowego Święta Niepodległości uzupełnić smaczną tradycją podobną do tej, którą hołdują Amerykanie w swoim Dniu Dziękczynienia, powstała pięć lat temu w Urzędzie Marszałkowskim – Wymyślone przez nas rodzinne festyny to był pomysł jak sprawić, by Polacy rzeczywiście obchodzili swoje Święto Niepodległości, i to radośnie, publicznie, całymi rodzinami – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Podczas uroczystego obiadu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, wydanego przez Marszałka i Przewodniczącą Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego podano m.in. flaczki z gęsich żołądków, galaretkę z gęsiny z musem pigwowym, rydze z Borów Tucholskich serwowane z grzankami z półgęskiem, duszone udo gęsie serwowane na risotto z pęczaku z karmelizowanymi mirabelkami.

Na zaproszenie Marszałka przybyła rekordowa liczba zaproszonych gości – prawie stu dziewięćdziesięciu zasiadło przy stole, spośród nich najliczniejszą grupę stanowili kombatanci.

Aktualnosci

Zobacz wszystkie

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.