KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY W PRZYSIEKU 10-11 LISTOPADA 2018 R. FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY WYSTAWCYREGULAMIN

Organizator akcji:


Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo Kujawsko-Pomorskie

ZŁOTY PÓŁGĘSEK NAJLEPSZY PRODUKT Z GĘSINY – MAŁY PRODUCENT

Złote Półgęski to specjalne nagrody przyznawane od 2012 roku  pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla najlepszych produktów z gęsiny.

Podobnie jak w roku ubiegłym nagroda ta zostanie przyznana w jednej kategorii: NAJLEPSZY PRODUKT Z GĘSINY – MAŁY PRODUCENT i będzie adresowana do producentów oraz wystawców uczestniczących w tegorocznym Kujawsko-Pomorskim Festiwalu Gęsiny w Przysieku. Konkurs ten to zarówno okazja do zaprezentowania różnorodności smaków i tradycyjnych przepisów funkcjonujących w wielu gospodarstwach domowych, jak i zachęta do poznania walorów regionalnej agroturystyki oraz odwiedzania naszego regionu. Warunkiem udziału w rywalizacji jest własna produkcja oraz zgłoszenie autorskiego produktu z gęsiny. Komisja konkursowa, która zbierze się w sobotę, 10 listopada, na podstawie degustacji przyzna punkty za poszczególne walory produktu. Przyznane punkty oraz debata omawiająca pretendujące do nagrody produkty, pozwolą wyłonić tegorocznego laureata Złotego Półgęska.

 

W tegorocznej komisji konkursowej zasiądą:

Katarzyna Meller,  właścicielka włoskiej restauracji Porto Massimo w Warszawie, autorka książki  "W kuchni mamy i córki".

Halina Bielińska, reprezentująca Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej.

Józef Sadkiewicz, prezes i współwłaściciel Zakładu Badawczego Przemysłu Piekarskiego w Bydgoszczy oraz Instytutu Sadkiewicza  - Akademii Kulinarnej.

Marek Szczygielski, wojewódzki inspektor JHARS (Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych).

Krzysztof Wasita, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Artur Moroz, - kucharz, restaurator, szef kulinarny akcji Kujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina.

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”

organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.


Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce. Więcej o naszej akcji →