Język:
TRANSMISJA ONLINE
KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY
11 i 12 listopada od godz. 11:00
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Co gotował Łukasz Lofek

Festiwal w Przysieku już za nami ale ciągle można go wspominać m.in. gotując tak jak nasze kulinarne gwiazdy. Oto co gotował dla nas Łukasz Lofek.

1)    Gęsie udko sous vide na gęsim demiglassie z pęczotto oraz modrą kapustą.

Gęsie udko oczyszczamy i nacieramy solą pieprzem wkładamy do rękawa piekarniczego z dodatkiem czosnku, tymianku, warzyw marchew seler, pietruszka. I pieczemy przez 2-3 godziny w temp. 170 stopni. Sos demiglass -  kości gęsie szpikowe pieczemy w piekarniku w 190 stopniach aż zrobią się ciemne, następnie wkładamy do garnka razem z tłuszczem i osoczem które się wytopiło, zalewamy czerwonym winem dodajemy warzywa marchew, seler, pietruszka korzeń, liść laurowy, ziele angielskie, tymianek, uzupełniamy wodą i gotujemy kilka godzin. Wycedzamy całość redukujemy ilość wywaru poprzez odparowywanie do 1/3 objetości.

Podsmażamy cebulkę w kostce na gęsim tłuszczu dodajemy poszatkowaną czerwoną  kapustę podlewamy bulionem najlepiej ugotowanym z korpusu gęsi dodajmy ocet cukier, anyż, cynamon, sól. Pieprz całość podajemy w zestawie żołądki, kasza, kapusta.

Pęczotto – podsmażamy cebulkę w kostkę i czosnek na oliwie dodajmy kaszę pęczak i podlewamy bulionem gotujemy na al. dente pod koniec dodajemy masło w celu uzyskania lejącej i świecącej konsystencji.

 

2)    Gęsie pipki czyli żołądki gęsie gotowane z warzywami w sosie curry.

Oczyszczone żołądki gotujemy w bulionie ( woda, marchew, seler, marchew, por, liść laurowy, ziele angielskie) z dodatkiem soli około 3godzin do miękkości.

Cebulę, marchew, seler, pietruszkę podsmażamy na oliwię podlewamy wywarem z żołądków dodajemy  śmietanę i curry doprawiamy solą i pieprzem lekko zagęszczamy zasmażką.

Podajemy z wybranym dodatkiem mogą być ziemniaki, kasza, itp.

Aktualnosci

Zobacz wszystkie

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.