KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY W PRZYSIEKU 9-10 LISTOPADA 2019 R. INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW

Organizator akcji:


Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny rusza już jutro!

Już jutro zapraszamy wszystkich do Przysieka na Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny. Jak co roku będzie wiele atrakcji, pyszne jedzenie i świetna zabawa.

Przez dwa dni w Przysieku będą czekać na wszystkich wspaniałe atrakcje dla małych i dużych. Przez cały czas trwania Festiwalu otwarta będzie Gęsinowa Karczma, gdzie każdy będzie mógł spróbować pysznych potraw z gęsiny. Będziemy prezentować archiwalne nagrania z poprzednich lat akcji. Podczas Festiwalu będą pokazy kulinarne z degustacją wybintych kucharzy i osobistości kulinarnych. Wystąpią:

Magda Gessler - restauratorka, autorka programów i książek kulinarnych, osobowość telewizyjna.

Rafał Godziemski - executive chef w bydgoskim hotelu Słoneczny Młyn, szef i współwłaściciel Memo Restaurant & Wine w Bydgoszczy; jeden z głównych bohaterów telewizyjnego programu ,,Nożem i Widelcem"

Katarzyna Bosacka - dziennikarka prasowa i telewizyjna, autorka publikacji na temat zdrowia, urody, nauki medycyny i wychowania, autorka programów i książek kulinarnych.

Łukasz Łofek - szef kuchni restauracji w hotelu Filmar w Toruniu

 

 

 

 

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”

organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.


Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce. Więcej o naszej akcji →