KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY W PRZYSIEKU 9-10 LISTOPADA 2019 R. INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW

Organizator akcji:


Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Gęsina dla tour operatorów z Niemiec

Już na początku akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina – 2016” gościliśmy ważnych przedstawicieli tour operatorów z Niemiec, którzy w restauracji PIKADO w Toruniu mogli zapoznać się z historią naszej akcji oraz – co ważniejsze – spróbować wielu potraw z gęsiny oraz innych produktów regionalnych z Pomorza i Kujaw, przygotowanych przez szefa kuchni  Zbigniewa Groneta, według menu ułożonego przez Artura Moroza, od wielu lat dbającego o poszerzanie naszej wiedzy na temat gęsiny i potraw z tego znakomitego produktu. Goście z Niemiec byli zachwyceni, a maskotki gąski, które otrzymali na koniec w prezencie, wzbudziły ich zachwyt. 

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”

organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.


Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce. Więcej o naszej akcji →