Język:
TRANSMISJA ONLINE
KUJAWSKO-POMORSKI FESTIWAL GĘSINY
11 i 12 listopada od godz. 11:00
Czas na gęsinę Strona
internetowa
akcji

Święto Gęsi w Kołudzie

Obchody „Święta Gęsi Białej Kołudzkiej” połączone z konferencją pt: „Gęsina wraca na polskie stoły” odbędą się w dniach 6–7 września 2013 r. w IZ – PIB ZD w Kołudzie Wielkiej.

Do Kołudy wybierają się zaproszeni goście, w tym przedstawiciele mediów i blogerzy kulinarni. Gości przywitają Edward Kłopotek, dyrektor Instytutu oraz Marszałek Województwa Piotr Całbecki. O działaniach promocyjnych Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarzcej będzie mówił Łukasz Dominiak, dyrektor KRD-IG. O chowie przyzagrodowym opowie Marek Semberecki, właściciel reprodukcyjnej fermy gęsiej w Mąkoszycach. Na temat gęsiny w karcie menu restauracji będzie wypowiadał się Artur Moroz , a o smaku i walorach zdrowotnych gęsiny – dr inż. Halina Bielińska z Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej. Pod jej okiem dziennikarze i blogerzy zwiedzą fermę gęsią i zapoznają się z cyklem hodowlanym gęsi, będą mogli wykonać wiele zdjęć plenerowych i z poszczególnych etapów hodowli.

Dr Halina Bielińska przedstawi również istotę pracy Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej, polegającą na ochronie genotypu gęsi białej kołudzkiej. Wśród prelegentów na konferencji obecny będzie także Wojciech Zaguła, który przedstawi szczegóły dotyczące Kujawsko – Pomorskiej gęsiny na Św. Marcina w kontekście pięciu lat konsekwentnej promocji.

Po południu pierwszego dnia Święta warsztaty kulinarne dla dziennikarzy, połączone z degustacją gęsiny, poprowadzą: Artur Moroz - szef restauracji Bulaj w Sopocie oraz Marcin Sobol - szef kuchni restauracji Krasnodwór w Warszawie, członek Stowarzyszenia Euro Toques Polska. W sobotę natomiast 7 września, od wczesnego popołudnia do wieczora, w parku kołudzkim będą występowały zespoły artystyczne, m.in. chór Halka z Inowrocławia, zespół ludowy Radojewiczanie czy zespół BENE z Warszawy.

Organizatorami wydarzenia jest Instytut Zootechniki PIB Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka oraz Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Aktualnosci

Zobacz wszystkie

Akcja „Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina” organizowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie

Akcja „Kujawsko-Pomorska Gęsina na Świętego Marcina” to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości.

Powodów, dla których to właśnie gęsina wyrosła na kulinarny symbol Kujawsko-Pomorskiego jest wiele. Nasz region słynie z najlepszych, pod względem smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce.